کوه و منطقه احمد لیوه : منطقه‌ای در استان چهارمحال و بختیاری که در موقعیتی مابین شهرستان فارسان و اردل ، در ۹۷ کیلومتری باختر جنوبی شهرکرد و از غرب بیرگان، نصیرآباد و گل آباد با قله ۳۳۱۸ متریپرجفت شروع و تا نزدیکی‌های سرپیر دشتک ادامه دارد.

در احمد لیوه کوهی با همین نام (کوه احمد لیوه) قرار دارد و در واقع، بدلیل وجود کوه احمد لیوه در آن، این منطقه نیز احمد لیوه نام گرفته‌است... !

بیشترین ارتفاع این کوه ۳۵۸۹ متر در نزدیکی سرپیر می‌باشد. این کوه از خاور به کوه سالداران و کلک و از دامنه باختری، به دره آب کوهرنگ متصل است. شهر دشتک در جنوب شرقی این کوه قرار  دارد. در بخش هموار این منطقه، که گود احمد لیوه نام دارد، چشمه‌های زیادی جاریست. مثل چشمه سرتنگ و چشمه خونیدر جنوب احمد لیوه، رشته کوه میلی، در جنوب غربی کوه قیصری، در غرب، گردنه چری و خط الراس زردکوه در شمال کوه‌های سالداران و کلک قرار دارد. 

این منطقه، پوشیده از گیاهان گوناگون مثل زرابی، ثعلب، قودومه،گلپر، آویشن و گون است.

در این منطقه و کوه احمد لیوه، حیواناتی مثل پازن، خرس، روباه، گرگ، کبک و عقاب یافت می‌شود. 

گزارش برنامه : جمعه 96/3/5 همراه با همنوردان قدیمی موفق شدیم بر فراز قله احمد لیوه استان چهار محال و بختیاری ایستاده و جای همه همنوردان را خالی کنیم در این برنامه صعود از طرف روستای بیرگان و فرود از سرپیر دشتک انجام پذیرفت . به امید سلامتی و صعودی دیگر . 


 نمایی از کوه احمد لیوه 

برای مشاهده بقیه عکسها ادامه مطلب را کلیک کنید 

 

 تصاویری از کل برنامه 


                                         با شما در برنامه های یهاری