کوه جوپار : در جنوب شهر جوپار (از شهرستان کرمان) و در ۴۳ کیلومتری جنوب شرقی کرمان قرار دارد. برف‌های این کوه حتی در تابستان نیز آب نمی‌شود. گیاهان دارویی فراوانی از کوه جوپار به دست می آید مانند آلاله؛ آویشن؛ مرزن جوش و از همه مهمتر زیره سیاه. زیره معروف کرمان که شهره آفاق است از کوه جوپار به دست می آید.

ارتفاع این کوه به بیش از ۴۱۳۵ متر می‌رسد که به دارای ستیغ‌ها و دیواره‌های زیبای آن و نیز چشم اندازهای دیدنی و یخچال‌ها می باشد. هر ساله کوهنوردان زیادی برای صعود به این کوه و قله‌های زیبایش به کرمان می‌آیند. اگر چه تغییرات آب و هوایی و عدم ریزشهای مناسب زمستانی باعث شده که ماندگاری برف بر اندام تنومند و قامت بلند این کوه کمتر از گذشته شود اما هنوز هم با شکوه و زیباست.ازحیوانات این کوه میتوان:گرگ،روباه،شغال،کفتار،اهو،بزکوهی،قوچ،عقاب،کبک،تیهووباقرقره رانامبرد. 

دره راگه : یکی از پدیده های طبیعی منحصر به فرد شهرستان رفسنجان و از جاذبه های گردشگری ناشناخته و بسیار زیبای استان کرمان است که در ۲۰ کیلومتری رفسنجان و در مسیر گردشگری دو جاذبه اکوتوریستی استان (روستای میمند و کلوت های شهداد) واقع شده است .
دره راگه هم چنین در نزدیکی معادن مس سرچشمه قرار دارد که می تواند امکان بازدید گردشگران را در این منطقه نیز فراهم کند.
وجود ستون هایی با ارتفاع ۱۰۰ متر از ویژگی های منحصر بفرد دره راگه می باشد .
مخروط های نوک تیز و کله قندی، ستون ها و ستونک های فرسایشی، آرک ها و تیغه ها و دیواره های نواری که ارتفاع آن ها در برخی نقاط به صد متر نیز می رسد، از جمله بخش های خاص این منطقه است.
در گذر از باریکه های دره، به شکاف ها و سوراخ های بزرگ و کوچکی برخورد می کنید که برخی طبیعی و برخی دیگر در گذشته های دور توسط انسان ها ساخته شده است
مسیر دره راگه به طول ۲۰ کیلومتر به صورت پیاده، تماشای جلوه های فرسایش خاک را برای هر بیننده ای فراهم می کند.
در حال حاضر سه ژئو پارک در کشور وجود دارند که شامل ژئوپارک جهانی قشم، ژئوپارک ارس و ژئوپارک راگه می باشد. به منظور حفظ و صیانت از دره راگه و منطقه اطراف آن و احجام و اشکال طبیعی درون آن، در جلسه کمیته اکوتوریسم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان مقرر گردید که از این به بعد پروژه اکوکمپ دره راگه در قالب ژئوپارک راگه ادامه یابد.

گزارش برنامه : طی یک سفر چهار روزه همراه با همنوردان گروه کوهنوردی مانوش سمیرم و تیم سه نفره آرش ایذه و همنورد گرامی سرکار خانم فخرایی و با همکاری همنورد عزیزم استاد احمد رنگ آور از کرمان موفق شدیم قله فنی سه شاخ جوپار را صعود کنیم و در ادامه برنامه از نقاط دیدنی شهر کرمان و ماهان نیز دیدن کرده و در راه برگشت هم دره زیبای راگه رفسنجان را بازدید کنیم . در این سفر جای همه همنوردان خالی بود .

نمایی از قله سه شاخ جوپار 


برای مشاهده بقیه عکسها ادامه مطلب را کلیک کنید 

  تصاویری از کل برنامه 
                                           با شما در برنامه های بهتر